Otevřeně o Madetě aneb jak se vyrábí Jihočeské máslo

Ať už naše Jihočeské máslo krájíte nebo stíráte, hlavní je, že vám chutná. A víte, jakou musí máslo urazit vestu, než dorazí na váš stůl?
Pokud ne, neváhejte a čtěte dál.

Jako na počátku i všech dalších produktů musí mléko nejprve projít kontrolou na příjmu. V případě mléka se pak odstředí smetana zhruba o 42 procentech tuku. Ta se zpasteruje a putuje do máslárny závodu v Plané nad Lužnicí.

Zpasterovaná smetana pak musí 10 až 12 hodin odpočívat v chlazeném tanku. Tomuto procesu se říká fyzikální zrání. A teprve po něm se může smetana stloukat, a to v chlazeném stloukacím válci, kde je roztírána tak dlouho, dokud se tukové kuličky nespojí v máselné zrno. V průběhu tohoto procesu se odděluje podmáslí.

Aby mělo máslu tu správnou konzistenci, musí putovat ještě do hnětačů. Správná konzistence je dána obsahem mléčného tuku, kterého musí být v kvalitním másle minimálně 82 procent. Poctivé máslo se skládá z mléčného tuku, přirozeného obsahu vody, bílkovin, laktózy a minerálních látek. V tom kvalitním nic navíc nenajdete.

Po tomto procesu posíláme máslo potrubím do zásobního sila na balicí lince, kde dostává takovou podobu, v jaké ho znáte vy.

Madeta. Tak chutná máslo.